מגזיןהנגאובר (חמרמורת / דכדכת )

הנגאובר  ( חמרמורת / דכדכת )

 

צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה לגרום למה שמוכר לכולנו בשם הנגאובר (חמרמורת – בעברית תקינה).

האקדמיה ללשון העברית חיפשה תרגום הולם לביטוי הלועזי “הנגאובר”. הוחלט להשתמש בשורש ח־מ־ר משתי סיבות: ראשית, יין נקרא גם בשם חמר; ושנית, בתנ”ך נעשה שימוש בשורש במשמעות של “הפיכת מעיים”: “רְאֵה ה’ כִּי צַר לִי מֵעַי חֳמַרְמָרוּ נֶהְפַּךְ לִבִּי בְּקִרְבִּי” (איכה א, כ). המילה חמרמורת נבחרה על משקל סחרחורת וצמרמורת, שגם הן מתארות מיחושי גוף. (ויקימילון)

חמרמורת הנגרמת מצריכת אלכוהול מאופיינת בדרך כלל בכמה תסמינים: תחושת התייבשות, בחילה, כאבי ראש חזקים, בחילות והקאות, עייפות, צמא, קושי בריכוז, תגובות מואטות, חרדות, עצבנות יתרה, רגישות גבוהה לאור ולרעש, נדודי שינה, הרגשת דכדוך בלתי פורפורציונלית.

הנגאובר נוצרת בעקבות ירידה של האלכוהול מהגוף, או לצורך העניין סילוקו מהגוף, ובכך כמות גדולה של נוזלים יוצאת מהגוף יחד איתו, והכך גורמת להתייבשות ולמספר תסמינים. חשוב לציין כי ככל שצריכת כמות האלכוהול גבוהה יותר כך תחושת ההנגאובר צפויה להיות יותר קשה וחדה.

הגוף זקוק להרבה מאוד נוזלים כדי להיפטר מעודפי האלכוהול בדף, לכן נוצרת תחושב של התייבשות.

בשל העובדה כי הכבד “עסוק” בפירוק רעלי האלכוהול, טעות רצינית נפוצה היא לקיחת כדור נגד כאב ראש, אשר לא “מתפרק כמו שצריך” ע”י הכבד ועלול לגרום לתחושות לא נעימות נלוות על ההנגאובר.

טיפים להתמודדות עם הנגאובר:

  • כדאי לשתות הרבה מים לפני השינה, למלא את הגוף בנוזלים, וכך תרגישו יותר טוב בבוקר בהתחייבות!.
  • שתיית כמות קטנה מאוד של אותו משקה אלכוהולי שגרם להנגאובר- בעת שתייה של אלכוהול הגוף נכנס למצב מסוים. כאשר האלכוהול יוצא מהגוף, הגוף סובל ממחסור באותו חומר שהוכנס לגוף ולכן תסמינים רבים  נגרמים בעקבות כך. אם לדוגמא שתיתם חמש ציי’סרים של משקה וכתוצאה מכך קמת בבוקר עם הנגאובר,  שתו צייסר אחד של אותו סוג משקה ולאחר מספר דקות רוב התחושות הלא נעימות אמורות לעבור, כן, שיטה זאת נשמעת הזוייה, אך להפתעתנו לפעמים היא עובדת .
  • אכילה– אכילת מוצרים קלים,מזון שהגוף יוכל לעקל בקלות, עדיף להמנע ממוצרי חלב, כאשר לחם איננו פתרון טוב כל כך. מרק יהווה אופציה טובה.

תרופות סבתא:

ישנן תרופות סבתא שונות שהסבתות טוענות שעובדות.. לא ניסינו אך נשמח לשמוע אם לכם הן עבדו:

  • סחטו לכוס עם מים פושרים חצי לימון והוסיפו כפית דבש, שתו את תכולת הכוס, הסבתות אומרות שהלימון מנקה את הגוף והדבש נוגד רעלים.
  • קפה שחור חזק.
  • לאכול בבוקר שלמחורת פרוסת לחם ריקה עם כוס מים, כדי לספוח רעלים ונוזלים.
  • מים עם ג’ינג’ר.
  • אכילת בננה.

 

שתו באחריות!

Leave a Reply

Loading...